Človek je socialno bitje, zato nekatere potrebe zadovoljuje tudi v odnosih. Medosebne potrebe predstavljajo naša pričakovanja in želje, ki jih imamo, ko smo v stiku z drugimi osebami. Če niso izpolnjene, potem se vedemo »čudno« in na situacije reagiramo neprilagodljivo, razmišljamo rigidno in komuniciramo manj učinkovito. Imajo jih prav vsi ljudje (tudi tisti z največjim egom).
Medosebne potrebe so hierarhične. Spodaj so zapisane od najbolj pomembne proti najmanj pomembni. Mednje spadajo potrebe po:
- VARNOSTI: potreba po tem, da se ob osebi ne počutim ogroženo.
- SPREJETOSTI: potreba po tem, da sem ob osebi lahko takšen, kot sem.
- SPOŠTOVANJU: potreba po tem, da me druga oseba posluša in iskreno ceni moje mnenje.
- RAZUMEVANJU: potreba po tem, da druga oseba izkaže interes za moje počutje, mnenje in ga poskuša razumeti.
- IZRAŽANJU: potreba po tem, da lahko povem točno to, kar mislim.
- UVELJAVLJANJU: potreba po tem, da so moje besede in ideje slišane ter upoštevane.
- SKRBNOSTI: potreba po tem, da drugi prepoznajo, kako se počutim in poskrbijo zame.
- NAKLONJENOSTI: potreba po tem, da sem občudovan in pohvaljen s strani druge osebe.
Nezadovoljene medosebne potrebe v nas vzbudijo občutke frustracije, enako kot npr. biološka potreba po hrani. Najprej začutimo rahlo lakoto, ki jo lahko odložimo. Skozi čas se lakota stopnjuje vse do bolečine v trebuhu oziroma dokler ne zadovoljimo potrebe in naročimo ter pojemo sendvič iz sosednje kavarne. Enako skozi frustracije delujejo medosebne potrebe, ki stopnjujejo nezadovoljstvo od napetosti do agresivnega konflikta.
Da bi se izognili konfliktom in njihovemu vplivu na kakovost vašega dela, vsak dan poskrbite za zadovoljitev medosebnih potreb. Če pa se vaši sodelavci že vedejo »čudno«, razmislite, katere medosebne potrebe bi lahko bile nezadovoljene in kaj lahko pri tem naredite vi. Začnite pri najbolj pomembni!
- Potreba po VARNOSTI: osebi dajte vedeti, da vam je pomemba. Bodite iskreni in ko opazite, da se nekaj dogaja, prijazno povprašajte: »Vidim, da se je nekaj zgodilo. Ali mi zaupaš, kako ti lahko pomagam?«
- Potreba po SPREJETOSTI: osebi večkrat povejte, zakaj vam je pomembna. Večkrat izpostavite njene pozitivne lastnosti in omogočite stalno izmenjavo povratnih informacij. »Cenim tvoje ideje in kritično razmišljanje. Tudi, če jih včasih ne uspem upoštevati.«
- Potreba po SPOŠTOVANJU: osebo vprašajte za mnenje in nato iskreno poslušajte. »Kako bi se pa ti lotil spremembe? Katere tri ključne vidike bi izpostavil?«
- Potreba po RAZUMEVANJU: osebi na razumevajoč način sporočite, da želite izvedeti, kako se počuti in jo poskušajte razumeti. »Mislim, da si jezen. Mi zaupaš, kaj te je razjezilo?«
- Potreba po IZRAŽANJU: osebo sprejmite, če ima kaj za povedati. Najprej poslušajte, nato osmislite in šele nato odgovorite, če je to potrebno. Včasih je dovolj že: »Hvala, da si se oglasil. Cenim to.«
- Potreba po UVELJAVLJANJU: osebi sporočite, kaj se je ali kaj točno se bo zgodilo z njenim predlogom. Dajte ji povratno informacijo: »Tvoj predlog je zanimiv, vendar ne za to situacijo. Poskušali ga bomo upoštevati, ko bomo delali prvo posodobitev. Ali ga lahko takrat še enkrat predstaviš?«
- Potreba po SKRBNOSTI: osebi odgovorite na njena čustva. Če se počuti jezno, to osebo poslušajte. Če menite, da čuti strah, ji nudite varnost. Če čuti prezir, jo povabite, da skupaj z vami doživi drugačno izkušnjo. Če čuti ljubosumje, jo poslušajte in ji pomagajte narediti nekaj, da bi se počutila bolje. Če čuti veselje, z njo proslavite trenutek.
- Potreba po NAKLONJENOSTI: osebo pohvalite. Osebo večkrat nagradite z iskrenim priznanjem za njeno delo. Pri tem ji poglejte v oči in ji povejte, kaj točno ste prepoznali kot odlično in ji dajte vedeti, da jo cenite.
Jan Kovačič je psiholog svetovalec in vodja projektov v svetovalnem podjetju Taktika plus d.o.o. Pri svojem delu zasleduje moto »Dobrim pomagam biti še boljši.«. Največkrat se pojavi v vlogi coacha in izobraževalnega trenerja na teme povezane z emocionalno inteligentnostjo, medosebnimi odnosi, organizacijsko TA in učinkovito komunikacijo.