Praznični intervju: »Vprašajmo se, kaj zares potrebujemo.« 1. del

»Ne glede na naše religiozno ali duhovno prepričanje so novoletni prazniki nedvomno tisti magičen čas, ki nas navdaja s pestro paleto občutkov. To je namreč obdobje, v katerem se že tisočletja v večjem delu sveta poslovimo od starega in pozdravimo novo leto, delamo sklepe, zaključke na eni in si zastavljamo nove cilje in želje na drugi strani.«

Brigita Vončina, svetovalka področja zaposlovanja, Zavod RS za zaposlovanje

Tokrat je uredništvo spletne strani Psihologija dela za vas pripravilo praznični intervju z uglednimi psihologi s področja psihologije dela, na temo božičnih in novoletnih praznikov, ki nas v teh dneh obkrožajo.


Kako gledate na praznike, ki nas trenutno spremljajo?

»Pravzaprav nimam kakšnega posebnega pogleda na njih. Letos je bilo za naše podjetje delovno zelo intenzivno leto, ki se do danes še ni umirilo. Mislim, da vsi potrebujemo predah, zato bo čas od božiča do novega leta res prišel prav, da si naberemo novih moči za leto, ki prihaja.«

Saša Bezek Mejaš, univ. dipl. psih., direktorica marketinga in prokuristka, O.K. Consulting d.o.o.

»Glede na vsesplošno gnečo in norijo vsepovsod se mi zdi, da so prihajajoči prazniki že malo izgubili svoj čar. Trgovine se začnejo polniti z božičnimi in novoletnimi okraski že septembra, mesta so že ves november okrašena … Vse to je po mojem mnenju prekmalu. Tudi če mi božično drevesce stoji ves mesec okrašeno v dnevni sobi se mi zdi, da se tisti praznični čar kar malo izgubi. Zame je to čas, ki si ga vzamem za najdražje, za druženje z meni ljubimi osebami. Čas, ko mi ni treba hiteti iz ene aktivnosti na drugo, temveč lahko uživam v dnevu in prijetni družbi. Všeč mi je vonj po cimetu, po sveže pečenih piškotih v domači kuhinji, da si lahko vzamem čas in ob skodelici čaja preberem kakšno dobro knjigo.«

Tjaša Fužir, svetovalka za delodajalce

_TIM6182a.jpg

»Po eni plati je to idealno obdobje, ko za trenutek prekinemo vsakodnevno rutino, se zazremo v sebe, preteklost in prihodnost ter hkrati preživimo prijetne in hvaležne trenutke z bližnjimi, ki nas izpolnjujejo. Po drugi plati pa so prav ti prazniki prežeti z izrednim pritiskom potrošniške kulture, ki praznikom zameglijo ali odvzamejo pomen, hkrati pa nas lahko vodijo v brezmejno dirko za materialnimi dobrinami ter nas tako puščajo prazne in nesrečne. Prazničnemu stresu se seveda lahko izognemo tako, da svoj čas namenimo raje ukvarjanju z ljudmi, manj pa s stvarmi.«

Brigita Vončina, svetovalka področja zaposlovanja (Zavod RS za zaposlovanje).

»Prihajajočih praznikov se veselim, saj se mi zdi, da ne glede na buren čas v katerem živimo, je to vseeno čas, ko se bolj posvetimo drug drugemu in so na prvem mestu ljudje, ki so nam blizu. Je pa res, da se za to moramo tudi malo potruditi in dobro načrtovati svoj čas, da prazniki kar naenkrat ne minejo sami od sebe, ampak jih tudi »doživimo«.«

Mateja Hergula Knežević, psihologinja, kadrovska služba, Talum d.d. Kidričevo


Stres namesto daril pod smrečico?

Dandanes nas lahko tudi prazniki in vsa praznična evforija, kljub temu, da naj bi bil to čas zase, za družino, za mir in veselje, hitro spravijo v stresno stanje. Hitenje sem in tja, kupovanje pomenljivih daril, gneča tako na cesti kot tudi v prodajalni… Saša Bezek Mejaš nam je zaupala naslednje: »Odvisno od pričakovanj. Če se želje, kako in s kom bi jih želeli preživeti, ne uresničujejo v realnosti, potem so prazniki lahko tudi vir stresa. Verjamem, da so prazniki lahko vir stresa tudi za starše, ki svojim otrokom ne morejo uresničiti njihovih, včasih tudi le skromnih želja. Zato sem vesela vseh dobrodelnih aktivnosti, od Božička za en dan do Treh zimskih botrov in vseh drugih dobrodelnih akcij, ki prispevajo k nasmehom na otroških obrazih tudi v teh, z lučkami ožarjenimi dnevi.«


Kako si narediti praznike zares prijetne?

»S čim manj pričakovanji, umirjeno. In s čim manj potrošništva. Vprašajmo se, kaj zares potrebujemo. Verjetno le bližino tistih, ki so nam najbolj pri srcu. Otroci in vnuki najbolj cenijo to, da smo z njimi, da se skupaj igramo, da jim podarimo naš čas. Da skupaj z njimi pečemo piškote, ustvarjamo čestitke, okrasimo dom. Zato predlagam, da na prvem mestu, darila za njih niso igrače, raje jim podarimo vstopnice za živalski vrt, za obisk predstav, za razne ustvarjalne ali gibalne aktivnosti. Tega bodo zagotovo dolgoročno bolj veseli.«

Saša Bezek Mejaš, univ.dipl.psih, direktorica marketinga in prokuristka, O.K. Consulting d.o.o.

Jan Kovačič_portret 2.jpg

»Enostavno! Osredotočite se na tukaj in sedaj. Če pripravljate odlično večerjo, potem se z vso svojo ljubeznijo posvetite dobrotam, ki nastajajo v vaši kuhinji. Tako si boste že čas nastajanja dobrot spremenili v prijetno izkušnjo. Če nakupujete darila, raje kot o gužvi v trgovinah, razmišljajte o veselju, ki ga boste spodbudili pri svojih najbližjih. Nakupovanje bo takoj bolj prijetno. Če pa ste s svojimi najdražjimi, pa bodite resnično tukaj in sedaj in ne pozabite izklopiti obvestil na vašem pametnem telefonu.«

Jan Kovačič, organizacijski psiholog in vodja projektov uporabne psihologije Taktika plus