Praznični intervju: »Še vedno se premalo zavedamo, da je najlepše darilo, ki ga lahko podarimo nekomu, naš čas in družba, iskren nasmeh in lepa beseda.« 2. del

Z vami delimo 2. del našega prazničnega intervjuja, v katerem je bilo govora o “odklopu” med prazniki ter načrtih v novem letu.

Ali se med prazniki popolnoma »odklopite« od dela in ali je to nujno?

»Med dopusti, prazniki in, če res ni kaj zelo nujno, tudi med vikendi, se popolnoma odklopim. Zame to pomeni, da v tem času ne odpiram elektronske pošte. Če pogledam prejeta sporočila, se velikokrat začne razmišljanje o delu, načrtovanje in neka »skrb na zalogo«. Ko se mi je to dogajalo nekaj časa, sem začela pri sebi opažati spremembe – slabše sem spala in počutila sem se izčrpano. Začela sem zelo jasno postavljati meje, koliko sem dosegljiva in koliko dela sem si pripravljena naložiti. Uvidela sem, da me drugi ne dojemajo nič drugače, da je delo na koncu opravljeno in da se jaz bolje počutim. Težko je preklopiti na počitek in brezdelje brez slabe vesti, ko smo ves čas bombardirani s pričakovanji, toda je mogoče. 🙂 «

Nina Ivančič, svetovalka in psihologinja, COMPETO d.o.o.

bty

»Mislim, da je pomembno, da se znamo odklopiti in pobegniti od vse norije, hitrega tempa življenja in stalne dosegljivosti in priklopljenosti na različna omrežja. Sama se trudim, da si ta odklop privoščim ne samo med prazniki in v času dopustov, temveč tudi med letomPosledično na delovnem mestu lažje opravljam delo, neprijetne zadeve me manj pogosto vržejo iz tira, sem bolj zadovoljna in opravim več dela, kot če bi bila utrujena in se ne bi znala odklopitiŽelim vam, da bi se tudi v prihodnje znali uživati trenutke, ki so nam dani in kdaj upočasniti čas – s tem, da se odklopimo in kdaj rečemo tudi ne.«

 Tjaša Fužir, svetovalka za delodajalce

 

»Tudi jaz se od dela nikoli popolnoma ne odklopim. Pomembno pa mi je, da se posvetim tisti stvari, ki jo trenutno počnem. Torej ni nujno, da nič ne naredite za službo. Pomembno je, da si iskreno odgovorite “ZAKAJ ste se odločili, da boste nekaj dokončali? ZAKAJ menim, da je to tako pomembno?”. Če ste bili iskreni do sebe, potem se držite svojega odgovora in osredotočeno opravite kar ste si zadali. Samo toliko in nič več.«

Jan Kovačič, organizacijski psiholog in vodja projektov uporabne psihologije Taktika plus


48418552_924005937988810_6411395568785948672_n.png

Že imate plane in načrte za leto 2019? Je po vašem mnenju »dobro« delati plane za naprej, kako gledate na to?

»Go with the flow. Nimam nobenih posebnih načrtov za leto 2019. Predvsem želim, da nadaljujemo z uresničevanjem pričakovanj naših naročnikov. Zasebno pa, da se imamo radi še naprej in uživamo v trenutkih, ki jih preživimo skupaj.«

Saša Bezek Mejaš, univ.dipl.psih, direktorica marketinga in prokuristka, O.K. Consulting d.o.o.

»Vsako leto si zapišem cilje naslednjega leta. To bom zdaj naredila tretje leto zapored in sem nad izkušnjo precej navdušena. Vključim kakšne »praktične« cilje, kot je zamenjaj hladilnik, pa kakšne malo bolj fine – preberi 20 knjig, do takih, ki so usmerjeni v osebni razvoj – npr. izboljšaj kompetenco skrb za kliente. To se mi zdi super iz več vidikov: spodbuja samorefleksijo, torej da razmišljam o tem, kaj počnem in na kakšen način; nekatere načine življenja in navade dam pod vprašaj in se vprašam, ali mi prinašajo dobre občutke, ali jih pač počnem, ker sem tako navajena. Cilji mi omogočajo tudi bolj konkreten vpogled v preteklo leto in ja, super se počutim, ko vidim, da se je vendarle kaj premaknilo v želeno smer. Med drugim pa uporabljam tehniko »unschedule«, ko vpišem cilj oz. nalogo šele potem, ko sem začela delati na njej. Na tak način ti ne more spodleteti. :)«

Nina Ivančič, svetovalka in psihologinja, COMPETO d.o.o.

20181220_140521.jpg»Veselim se tudi novega leta, saj imam rada nove začetke, tako da sem tudi že razmišljala o planih za prihodnje leto. Ponavadi vsako novo leto začnem z neko bolj široko željo, ki je kot neka »rdeča nit« in jo potem razdelim na manjše cilje. Mislim, da je dobro, da razmišljamo o tem kaj si želimo doseči na različnih področjih in si postavimo cilje, saj je lažje, če vemo kam si želimo iti. Ne smemo pa biti preveč razočarani, če nam kaj ne gre točno tako kot smo si zamislili. Včasih se je  treba tudi prepustiti toku in biti spontan.

Mateja Hergula Knežević, psihologinja, kadrovska služba, Talum d.d. Kidričevo

Naj tudi zaključimo z iskreno mislijo svetovalke za delodajalce, Tjaše Fužir: »Še vedno se premalo zavedamo, da je najlepše darilo, ki ga lahko podarimo nekomu, naš čas in družba, iskren nasmeh in lepa beseda.«

Dragi naši bralci, želimo vam čarobne praznike in naj bodo iskren nasmeh in lepa beseda letos vaša najtoplejša darila.